آزمایشگاه سئوتحلیل رایگان سایتلغت نامه سئوآزمون رایگان سئو

آموزش تولید محتواآموزش سئوآموزش طراحی سایت

رسانهکتاب های الکترونیکی سئوپادکست های صوتی سئوویدئوهای آموزشی سئونرم افزار های تخصصی سئو

مشاهده دوره های سئو

Regex برای سئو رجکس در گوگل سرچ کنسول: راهنمایی برای Regular Expressions

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

کنترل اطلاعات و داده های خود را در دست بگیرید و آنچه را که به شما در بهبود استراتژی سئو کمک نمی کند را فیلتر کنید. در این مقاله نحوه استفاده از regex در سئو را بیاموزید.احتمالا نام regex را به گوش شما خورده باشد، اما مطمئن نیستید که چطور میتوان از آن در سئو استفاده کرد یا اینکه اصلا با استراتژی و روش های شما برای سئو سایت همخوانی دارد یا نه.

"regex" که معادل آن در زیان فارسی عبارات منظم است، مانند یک زبان برنامه نویسی درون خطی برای جستجوهای متنی است که به شما امکان می دهد که رشته های جستجوی پیچیده، موارد منطبق جزئی و حروف عادی، جستجوهای بدون در نظر گرفتن کوچک و بزرگ بودن حروف و دیگر دستورالعمل های پیشرفته را انجام دهید.شما می توانید از آن به عنوان ابزاری برای جستجوی یک الگو به جای یک رشته متن خاص استفاده کنید.بنابراین، این ابزار به شما کمک میکند تا مجموعه کاملی از نتایج جستجو مورد نظرتان را پیدا کنید.امکان دارد نتیجه های جستجو در نگاه اول شباهت کمی با یکدیگر داشته باشند.

عبارات Regex یک زبان خاص خود را دارند و اولین باری که شما با یکی از این عبارات روبرو میشوید، امکان دارد به نظر شما کاملاً متفاوت به نظر برسد.اما یادگیری آنها بسیار آسان است و می توان از آنها در جاوا اسکریپت، پایتون و سایر زبان های برنامه نویسی استفاده کرد و آنها را به یک ابزار سئوی همه کاره و قدرتمند تبدیل کرد.در این مقاله، عملگرهای متداول regex را یاد خواهید گرفت، همچنین نحوه استفاده از فیلترهای پیشرفته تر regex برای سئو، نحوه استفاده از regex در Google Analytics و Google Search Console و موارد دیگر را خواهید آموخت.

regex،سئو

Regex چیست و چگونه کار میکند؟

یک Regex یا همان عبارات منظم معمولاً شامل ترکیبی از متن است که با نتایج جستجو مورد نظر ما مطابقت دارد.این عبارت‌ ها در واقع یک سری متون عادی هستند که توسط عملگرهای مختلفی استفاده میشوند و از یک سری الگوها برای الگو سازی استفاده میکنند تا به نتیجه ای دقیق و مطابق متن برسند.متون استفاده شده میتواند شامل یک خط نوشته تک کاراکتری، ترکیب یک و چند کاراکتری، عبارات فرعی تو در تو در پرانتز و یا توابع باشد.شما میتوانید با ترکیب این حالت های مختلف عبارت پیچیده ای بسازید که نتایجی بسیار گسترده و خاص را بدست آورید.

عملگراهای رایج Regex

چند نمونه از عملگرهای رایج regex عبارتند از:

علامت  . (نقطه)

علامت dot (.) یا همان نقطه وقتی در انتهای یک عبارت قرار بگیرد به این معنی است که در سرچ Regex عبارت مورد نظر قسمتی از نتیجه بدست آمده باشد.به عنوان مثال اگر شما در دستور خود .door را فراخوانی کنید، در خروجی با کلماتی مانند book، took و look مواجه خواهید شد.

علامت .* (ستاره)

این علامت برای تکرار صفر و یا اینکه تکرار چند باره کاراکتر قبل خودش مورد استفاده قرار میگیرد.مثلا اگر شما دستور Boo*k را فراخوانی کنید نتیجه آن به شکل Book ، Boook و... خواهد بود.

علامت .+ (جمع)

این علامت مواقعی استفاده میشود که نیاز باشد جایگزین یک یا چند کاراکتر قبل از خودش باشد.

علامت d

از این علامت برای تطبیق هر عددی از 0 تا 9 استفاده میشود.

علامت ؟

بعد از یک کاراکتر درج می شود تا آن را به بخشی اختیاری از عبارت تبدیل کند.به این معنی که وقتی از این علامت استفاده میکنیم کاراکتر آخر میتواند هر چیزی باشد.به عنوان مثال میتوانیم از این علامت برای تصحیح اشتباهات تایپی در جستجوها استفاده کرد.

علامت | یک خط عمودی یا کاراکتر "Pipe"

که منظور استفاده از آن یک تابع "یا" میباشد.مثلا در سرچ کنسول میتوانید ( لوگو|نشانه ) را جستجو کنید و خواهید دید نتایج به دست آمده شامل کلمات لوگو یا نشانه یا هر دوی آنها است.

علامت ^

برای نشان دادن شروع یک عبارت یا رشته استفاده می شود.به عنوان مثال اگر در قسمت regex سرچ کنسول کلمه( ^آموزش )را جستجو کنید نتایج به دست آمده با کلمه آموزش شروع خواهد شد.

علامت $

برای نشان دادن انتهای یک رشته استفاده می شود.یعنی وقتی این کاراکتر در انتهای یک عبارت قرار میگیرد نتایج جستجو گسترده تر نمیشود.مثلا اگر $آنلاین را سرچ کنید نتایج به کلمه آنلاین محدود میشود (آموزش آنلاین ، خرید آنلاین، سفارش آنلاین و...) و نتایجی مانند خرید آنلاین شارژ یا آموزش آنلاین سئو فراخوانی نمیشود.

علامت ( )

برای قرار دادن یک عبارت در یک گروه استفاده می شود. Books/(seo|on-page seo|web design)

علامت \

قبل از یک عملگر یا کاراکتر ویژه برای بی اثر کردن آن درج میشود.

علامت g

پس از اولین تطبیق در نتایج دیگر به نقطه اول باز نمیگردد و ادامه جستجو را از نقطه تطبیق پیدا کرده ادامه میدهد.

علامت i

کل عبارت را غیر حساس به حروف بزرگ یا کوچک میکند.

علامت m

حالت چند خطی را فعال می کند.

علامت s

حالت "dotall" یا همان عبارت های دوتایی را فعال می کند.

علامت u

پشتیبانی کامل یونیکد را فعال می کند. 

علامت y

موقعیت متن خاص را جستجو می کند (‘sticky’ mode).

همانطور که مشاهده میکنید، این عملگرها با هم شروع به ساختن یک زبان منطقی اما پیچیده را می کنند که به شما توانایی دستیابی به نتایج بسیار خاص و مفیدی را به شکل مجموعه داده های بزرگ و نامرتب را می دهد.

چگونه از Regex برای سئو استفاده می کنید؟

Regex می تواند برای جستجو در سرچ هایی استفاده شود که کاربر در بخش های مختلف استفاده می کند، مثلا کدام جستجوها در مورد یک محتوای خاص مشترک هستند، یا کدام سرچ ها ترافیک را به بخش های خاصی از سایت شما هدایت می کنند و موارد دیگری از این قبیل Regex مورد استفاده است.
 
 
در این مقاله، Hamlet Batista نحوه استفاده از regex در پایتون را برای تجزیه و تحلیل فایل های گزارش سرور توضیح میدهد.
و در این مقاله هم، Chris Long به شما توضیح میدهد که چگونه از regex برای استخراج لوکیشن، آیتم، نکات ریز مرتبط به هر URL سایت خود، به عنوان بخشی از فرآیند تحقیق و تقسیم‌بندی کلمات کلیدی استفاده کنید.
گوگل در قسمت Google encourages متخصصان سئو را تشویق می کند تا با استفاده از هشتگ performanceregex# نمونه هایی از نحوه استفاده از regex را در توییتر به اشتراک بگذارند.
 

استفاده از Regex در گوگل آنالیتیکس

یکی از رایج ترین کاربردهای regex برای سئو در گوگل آنالیتیکس است، جایی که می توان از regex برای تنظیم فیلترها استفاده کرد تا فقط داده هایی را که نیاز دارید را ببینید. به این معنا که، یک عبارت به جای ایجاد مجموعه ای از نتایج جستجوی کلی، برای حذف نتایج استفاده می شود. برای مثال، اگر می‌خواهید داده‌ها را از آدرس‌های IP در شبکه محلی خود حذف کنید، ممکن است 192.168.*.* را فیلتر کنید تا اطلاعات خروجی از دامنه کامل از رنج 192.168.0.0 تا 192.168.255.255 حذف شود.  
 

فیلترهای پیشرفته Regex SEO

برای یک مثال پیچیده تر، بیایید تصور کنیم که دو برند دارید: regex247 و regex365.

ممکن است بخواهید نتایجی را فیلتر کنید که با هر ترکیبی از URL هایی که حاوی این نام های تجاری هستند، مانند regex247.biz یا www.regex365.org مطابقت دارند.

یک راه برای انجام این کار با یک عبارت نسبتاً ساده "or" است:

.*regex247.*|.*regex365.*

با این کار همه URL های منطبق از داده های Analytics شما حذف می شود، از جمله مسیرهای پوشه فرعی و URL های صفحه خاصی که در نام دامنه ظاهر می شوند.

استفاده از Regex در Google Search Console

در سال 2021، Google Search Console شروع به پشتیبانی از نحو Re2 از regex کرد که به مدیران سایت اجازه می داد داده ها را در رابط کاربری اضافه و حذف کنند. همه متاکاراکترهای پشتیبانی شده توسط Google Search Console را در این مرجع دستوری regex RE2 در GitHub پیدا خواهید کرد. در زمان نوشتن، دقت کنید که محدودیت کاراکتر تا 4096 کاراکتر وجود دارد (البته این تعداد معمولاً کافی است ).

نمونه‌هایی که می‌توانید در «Google Search Console» استفاده کنید، می‌تواند برای جستجوهای حاوی یک برند خاص و حالات متغییر دیگر که کاربران می‌توانند تایپ کنند، فیلتر کنید،به عنوان مثال برای فیس‌بوک:

.*facebook.*|face*book.*|fb.*|fbook.*|f*book.*

کاربرانی را که وب سایت شما را با استفاده از نتایج تجاری(خرید و فروش) پیدا می کنند را میتوانید با کلمات زیر فیلتر کنید:

.*(بهترین|بالاترین|جایگزین|مقایسه|بررسی*).*

سخن آخر : چرا Regex برای سئو مهم است؟

در نهایت، سوالی که شاید مطرح شود این است که چرا همه موارد گفته شده برای سئو سایت شما اهمیت دارد؟

خوب، همه این موارد برای کنترل داده های خود و فیلتر کردن بخش هایی از آن است که به شما در بهبود سئو و رتبه سایتتان کمک نمی کند - این داده ها میتواند در مورد برخی از صفحات یا قسمت های خاص سایت شما باشد، یا در مورد ترافیک ورودی از یک منبع مثل گوگل یا یک رپورتاژ باشد، یا میتواند از ورودی های سئوی لوکال خودتان باشد.شما می توانید عبارات regex بسیار ساده ای را برای دستیابی به یک فیلتر اساسی برای «در بر گرفتن» یا «حذف» ایجاد کنید، یا عبارات طولانی تری بنویسید که مشابه کد برنامه نویسی برای دستیابی به نتایج پیچیده و بسیار خاص کار می کنند.

یک مثال بسیار کاربردی

در بخش performance روی تب new و سپس query کلیک کرده و custom regex را انتخاب میکنیم و عبارت (.*\s){5,} در آن وارد میکنیم حالا تمام کلمات کلیدی که ما حاوی 5 کلمه هستند را نمایش می دهد و می توانیم longtail ها یا همان عبارت کلیدی بلندمان را پیدا کنیم که ظرفیت بالایی برای سئو شدن و افزایش کلیک های ما دارند .

منبع مقاله : Regex For SEO: A Guide To Regular Expressions (With Use Cases)

 

 

 

مقاله های مرتبط

doorway page یا صفحه ورود چیست ؟

قرارداد nda یا عدم افشا اطلاعات چیست ؟

url slug چیست؟

درج لینک در جاهایی که امکان ثبت لینک دارد و ما آنها را شناسایی کرده ایم

مشخصات نویسنده
حسین اکبری هستیم استراتژیست محتوا .
در لابراسئو کنار شما هستم تا محتواهای آموزشی با کیفیتی برای سئو تهیه کنیم و در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاه‌ها  

noavatar
# Mohi
چقدر عالی بود ممنون
پاسخ دادن
noavatar
# Sahar
مقاله مفیدی بود با این حال که یسری جاهاشو متوجه نشدم
پاسخ دادن
noavatar
# Mahsa
کاربردی بود کاش امکان داشت خلاصه تر ارائه بشه
پاسخ دادن
noavatar
# بیتا
توضیحاتتون کامل و مفید بود مرسی
پاسخ دادن
noavatar
# rezabakhshi
ببخشید شما دوره ی تخصصی گوگل ادز هم برگزار می کنید؟
پاسخ دادن
noavatar
# لرنووب
بله
دوره های تخصصی گوگل ادز با یک سال پشتیبانی رایگان مدرس و استاد برگزار مشود
برای راهنمایی بیشتر با مشاوران لرنو وب تماس بگیرید
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دوره های پر طرفدار

آموزش تولید محتواآموزش سئوآموزش طراحی سایت

کتاب سئو تالیف مهندس کریمی

خرید کتاب سئو seo  پیشرفته

هم اکنون می توانید این کتاب ارزشمند که به عنوان رفرنس اساتید در خیلی از موسسات آموزشی تدریس می شود را تهیه کنید.

آخرین آزمایش های لابراتوار

آزمایش یکآزمایش شماره یک :

تاثیر موقعیت کیورد در عنوان

 

آزمایش دوآزمایش شماره دو:

url فارسی یا url انگلیسی ؟

 

آزمایش سهآزمایش شماره سه:

تاثیر چگالی کلمات کلیدی

دوره های آموزش سئو

 لرنووب،آکادمی لرنووب،لوگو

دوره هایی که در لرنو وب برگزار می شود از حرفه ای ترین دوره های تخصصی آموزش سئو در ایران است که به جای مفاهیم تئوری , تجربیات تخصصی به شما آموزش داده می شود .این دوره ها با همکاری آموزشگاه سئو لرنووب و موسسه پارسه طراحی شده اند. و پس از اتمام مدارک معتبری از فنی حرفه ای , ایزیران وزارت دفاع و ... ارائه می گردد . دوره های دارای 3 ماه پشتیبانی مشاوره سئو هستند و تا تبدیل شدن شما به یک سئوکار حرفه ای شما را تنها نمیگذارند .  سایر توضیحات 

گپی با متخصصین

گپی با متخصصین

معرفی اعضای اصلی تیم لرنو وب


مدیر بخش سئو

سعید مختاریسعید مختاری

مدیر بخش برنامه نویسی

حسین اکبریحسین اکبری

مدیر بخش لینک بیلدینگ

ایمان صدیقیایمان صدیقی

مدیر بخش محتوانویسی

آدرس و شماره تماس لرنو وب


? آدرس دفتر امور قراردادها و کلاس های خصوصی :

تهران - م جمهوری . خ جمهوری . بعد از باستان . پ 1488 .                                  طبقه اول - واحد 2

? آدرس دفتر ونک , کلاس های عمومی :

تهران میدان ونک، ابتدای ملاصدرا، طبقه 3، واحد 8

? آدرس شعبه اراک : میدان شورا ، مجتمع خاتم - واحد 3

facebook instagram twitter youtube linkedin