آزمایشگاه سئوتحلیل رایگان سایتلغت نامه سئوآزمون رایگان سئو

آموزش تولید محتواآموزش سئوآموزش طراحی سایت

رسانهکتاب های الکترونیکی سئوپادکست های صوتی سئوویدئوهای آموزشی سئونرم افزار های تخصصی سئو

مشاهده دوره های سئو

فاکتورهای سئو برای رتبه بندی نتایج گوگل در سال 2023

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

فاکتورهای سئو 2023

First Page Sage یکی از وبسایت های شناخته شده در حوزه سئو میباشد که دارای 14 سال سابقه فعالیت در زمینه بررسی الگوریتم های گوگل میباشد.این وبسایت در یکی از آخرین مقالات خود به بررسی فاکتورهای سئو در سال 2023 پرداخته است.این شرکت به عنوان یکی از فعالین شناخته شده حوزه سئو هرساله تحقیقات خود در زمینه تغییرات و آپدیت الگوریتم های گوگل به صورت عمومی منتشر میکند.امسال نیز آپدیت 2023 فاکتورهای سئو را منتشر کرده است.

 

 

 

عوامل تاثیر گذار بر رتبه بندی نتایج گوگل در سال 2023


درصد تاثیرگذاری فاکتورها
24% انتشار مداوم محتوای مفید
15% کلمه کلیدی در متا تگ های عنوان
15% بک لینک ها
14% تولید محتوای نیچ
12% تعامل با کاربر
5% قابل اعتماد بودن
4% سازگاری با موبایل
3% لینک سازی داخلی
3% سرعت صفحات
2% امنیت سایت / گواهی SSL
1% کلمات کلیدی در URL
1% نشانه گذاری اسکیما / Structured Data
1% کلمات کلیدی در توضیحات متا + 19 فاکتور دیگر

 به روز رسانی ها و تغییراتی که گوگل در سال 2023 انجام داده و با سال 2022 متفاوت است

قابل اعتماد بودن

قابل اعتماد بودن به عنوان جدیدترین عامل در الگوریتم گوگل ظاهر شد و 5 درصد از نمودار کلی موارد تاثیر گذار سئو را تشکیل می دهد. این تغییر پس از استفاده گوگل از هوش مصنوعی است که بحث اطلاعات کلی در مورد سایت را تعیین و بررسی میکند و به‌ روزرسانی الگوریتم «YMYL یا Your money or Your life» را ارائه میکند، در این الگوریتم صفحاتی را که در مورد موضوعات مالی، سلامت، حقوقی و... مورد بررسی قرار میگیرد، توصیه گوگل این است که در صورت امکان به منابع علمی استناد کنید و از ادعاهای اثبات نشده برای بهینه سازی در راستای این فاکتور اجتناب کنید.

تعامل کاربر

درصد تاثیر گذاری تعامل کاربر نسبت به سال گذشته اندکی افزایش داشته است (11% → 12%).این فاکتور در سال 2023 در رتبه پنجم فاکتورهای مهم الگوریتم گوگل قرار گرفته است.رتبه پنجم این فاکتور در کنار فاکتورهای اصلی مانند بک لینک ها و کلمات کلیدی در تگ های هدر است. این عاملی است که در 3 سال گذشته میزان تاثیرگذاری آن افزایش یافته است، بنابراین منصفانه است که بگوییم ایجاد رضایت‌بخش‌ترین پاسخ به سوال کاربر به صورت صریح و کوتاه باید تمرکز اصلی فردی باشد که تولید محتوا انجام میدهد.

تولید محتوای Niche

تاثیرگذاری فاکتور Niche Expertise رشد کمتری نسبت به سال قبل داشته است (13٪ → 14٪). این فاکتور بیشتر بر اهمیت Content Hub و Spoke SEO، که از مهم ترین استراتژی های سئو در دهه گذشته میباشد تأکید می کند. سئوی Hub and Spoke مجموعه‌ای از محتواهای دسته بندی شده، در مورد یک کتگوری خاص که به کاربر در پاسخ سوالاتش و تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها کمک می‌کند.این مجموعه محتوا می‌تواند تشکیل شده از انواع قالب‌های محتوایی مانند ویدئو، متن، تصاویر، فایل صوتی، اینفوگرافی و غیره در مورد موضوع مدنظر کاربر باشد.

انتشار مداوم محتوای جذاب

این فاکتور نسبت به سال گذشته از نظر تاثیر گذاری کاهش یافته است(از 26 درصد به 24 درصد).این کاهش درصد نشان دهنده موضوع خاصی نیست جز اینکه جدیدترین عامل، یعنی قابل اعتماد بودن، تاثیرگذاری بیشتری از بقیه عوامل را به خود اختصاص داده است. گوگل همچنان به تولیدکنندگان محتوا با کیفیت پاداش می‌دهد.پاداش این وب‌سایت‌ها ایندکس سریع‌تر و جایگاه بالاتر در نتایج جستجو میباشد. تولید بیشتر محتوای با کیفیت همچنین به معنای فرصت بیشتر برای جذب بک لینک است، که یکی دیگر از عوامل مهم در افزایش اعتماد گوگل است.

 کلمات کلیدی در Meta Titles

تاثیرگذاری کلمات کلیدی در Meta Titles هم اندکی کاهش داشته است (17٪ → 15٪). دلیل اصلی آن این است که گوگل تعریف خود را نسبت به تفاوت های کلمات کلیدی تغییر داده است.در حالی که تفاوت بین «buy webcam» و «buy webcams» در گذشته قابل توجه بود، اما در حال حاظر این تفاوت کمتر شده است. صرف نظر از تاثیرگذاری این فاکتور در الگوریتم، این عامل به عنوان پیش نیاز رتبه بندی در وهله اول میباشد.

لینک سازی داخلی

تاثیر گذاری لینک سازی داخلی به طور قابل توجهی کاهش داشته است (5٪ → 3٪) و بخشی از سهم خود را به قابل اعتماد بودن (Rank Google Trust) داده است. در حالی که Trust Rank همچنان در سئو سایت شما تاثیرگذار است، اما میزان تاثیرگذاری لینک سازی داخلی نسبت به سال های گذشته کاهش داشته است.

بک لینک ها

تاثیرگذاری بک لینک ها در عدد 15 درصد ثابت مانده است.این موضوع نشان می دهد که فاکتوری که زمانی بیش از 50 درصد از الگوریتم را تشکیل می داد، هنوز هم اهمیت دارد، البته بسیار کمتر از گذشته.شاید بتوان گفت که این فاکتور که در رتبه سوم فاکتورهای سئو 2023 در رتبه سوم قرار گرفته است، یادگار دورانی است که هوش مصنوعی گوگل به اندازه کافی برای ارزیابی کیفیت و قابل اعتماد بودن محتوای سایت به پیچیدگی حال حاظر نبود.در حالی که معیار قضاوت در مورد قابلیت اعتماد یک صفحه بر اساس لینکی بود که از سایت های دیگر دریافت میکرد.

کلمات کلیدی در تگ های هدر

کلمات کلیدی در تگ های هدر به عنوان یک عامل حذف شده در فاکتورهای سئو 2023 میباشد. و به گروه 21 عاملی که تنها 1٪ از الگوریتم را تشکیل می دهند، تنزل داده شده است.
 

مطالب مرتبط :
 
 
 
 
 

 
مشخصات نویسنده
حسین اکبری هستیم استراتژیست محتوا .
در لابراسئو کنار شما هستم تا محتواهای آموزشی با کیفیتی برای سئو تهیه کنیم و در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاه‌ها  

noavatar
# علی یوسفی
ممنون از این بررسی کامل جامع
پاسخ دادن
noavatar
# حمید محمدی
خیلی ممنون از مقاله فاکتور های سئو برای رتبه بندی نتایج گوگل خیلی کامل و بهینه بود.
مرسی از لرنو وب
پاسخ دادن
noavatar
# زهرا معینی فرد
خیلی مطلب کامل و جامعی بود و یعنی به تمام سوال های ذهن من جواب داد
مرسی از آکادمی لرنو وب بابت این مقالات که انتشار میکنند.
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دوره های پر طرفدار

آموزش تولید محتواآموزش سئوآموزش طراحی سایت

کتاب سئو تالیف مهندس کریمی

خرید کتاب سئو seo  پیشرفته

هم اکنون می توانید این کتاب ارزشمند که به عنوان رفرنس اساتید در خیلی از موسسات آموزشی تدریس می شود را تهیه کنید.

آخرین آزمایش های لابراتوار

آزمایش یکآزمایش شماره یک :

تاثیر موقعیت کیورد در عنوان

 

آزمایش دوآزمایش شماره دو:

url فارسی یا url انگلیسی ؟

 

آزمایش سهآزمایش شماره سه:

تاثیر چگالی کلمات کلیدی

دوره های آموزش سئو

 لرنووب،آکادمی لرنووب،لوگو

دوره هایی که در لرنو وب برگزار می شود از حرفه ای ترین دوره های تخصصی آموزش سئو در ایران است که به جای مفاهیم تئوری , تجربیات تخصصی به شما آموزش داده می شود .این دوره ها با همکاری آموزشگاه سئو لرنووب و موسسه پارسه طراحی شده اند. و پس از اتمام مدارک معتبری از فنی حرفه ای , ایزیران وزارت دفاع و ... ارائه می گردد . دوره های دارای 3 ماه پشتیبانی مشاوره سئو هستند و تا تبدیل شدن شما به یک سئوکار حرفه ای شما را تنها نمیگذارند .  سایر توضیحات 

گپی با متخصصین

گپی با متخصصین

معرفی اعضای اصلی تیم لرنو وب


مدیر بخش سئو

سعید مختاریسعید مختاری

مدیر بخش برنامه نویسی

حسین اکبریحسین اکبری

مدیر بخش لینک بیلدینگ

ایمان صدیقیایمان صدیقی

مدیر بخش محتوانویسی

آدرس و شماره تماس لرنو وب


? آدرس دفتر امور قراردادها و کلاس های خصوصی :

تهران - م جمهوری . خ جمهوری . بعد از باستان . پ 1488 .                                  طبقه اول - واحد 2

? آدرس دفتر ونک , کلاس های عمومی :

تهران میدان ونک، ابتدای ملاصدرا، طبقه 3، واحد 8

? آدرس شعبه اراک : میدان شورا ، مجتمع خاتم - واحد 3

facebook instagram twitter youtube linkedin