آزمایشگاه سئوتحلیل رایگان سایتلغت نامه سئوآزمون رایگان سئو

آموزش تولید محتواآموزش سئوآموزش طراحی سایت

رسانهکتاب های الکترونیکی سئوپادکست های صوتی سئوویدئوهای آموزشی سئونرم افزار های تخصصی سئو

مشاهده دوره های سئو

چرا کلمات کلیدی که به صورت عدد در گوگل ادوردز نشان داده می‌شوند غیرقابل اعتمادند

(زمان خواندن: 6 - 12 دقیقه)

جمعه تخت سفیدجمعه تخت سفید در تاریخ 12 ژانویه 2017

سلام خدمت دوستان عزیز, لرنو وب امروز هم طبق معمول هرهفته متن ویدئو و خود ویدئوی سایت moz را که این بار در تاریخ 12 ژانویه 2017 منتشر شده است را برای شما ترجمه و منتشرکرده تا مطالعه و مشاهده فرمایید ممنونم از همراهیتان.

چرا کلمات کلیدی که به صورت عدد در گوگل ادوردز نشان داده می‌شوند غیرقابل اعتمادند. – تخته سفید جمعه:

بیشتر ما به حجم اعدادی که گوگل ادورز (Google AdWords) به نمایش می‌دهد، اعتماد داریم؛ اما خیلی نباید به این اعداد خوشبین بود. حجم وسیع و غیرقابل استفاده، در راستا نبودن آن با ابزارهای گوگل، و ترکیب کلمات کلیدی متمایز با هم، تنها چند مساله جدی می‌باشند که باعث می‌شود اعتماد به حجم داده‌های جست‌وجو شده در ادوردز خطرناک باشد. در این نسخه از تخته سفید جمعه، این مسائل با جزییات بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرند و جایگزینی برای داشتن حجم دقیق‌تری از داده ارائه می‌شود.

 


 تصویر کامل تخته
متن ویدئو:

طرفداران موز حالتان چطور است؟ به نسخه دیگری از تخته سفید جمعه خوش آمدید. این هفته درباره کلمات کلیدی گوگل ادوردز صحبت می‌کنیم و درباره این که چقدر اشتباه است که بخواهید به عنوان یک سئو کار یا یک بازاریاب محتوا و یا خالق محتوا به این داده ها اعتماد کنید، نیز بحث می‌کنیم.
ببینید به عنوان کسی که جست‌و‌جوی پولی انجام می‌دهد، انتخاب زیادی نخواهید داشت. گوگل و فیسبوک با هم ترکیب می‌شوند تا تبلیغاتی دو قطبی را در اینترنت شکل دهند. اما به عنوان یک بازاریاب ارگانیک، بازاریاب محتوا یا به عنوان هرکسی که در سئو فعالیت دارد، باید به طور اساسی کاری متفاوت با آن چه که گروه‌های جست‌و‌جوی پولی انجام می‌دهند، انجام دهید. گروه‌های جست‌و‌جوی پولی به دنبال این قضیه‌اند که ببینند گوگل چه زمانی تبلیغات من را به عنوان کلمه‌ای کلیدی نشان می‌دهد و در پی آن تقاضا به وجود آید و بازدیدکنندگان به سمت سایت من روانه شوند؟
اما به عنوان کسی که کار سئو انجام می‌دهد، شما اغلب باعث به وجود آمدن ترافیک می‌شوید و لذا می‌توانید انواع دیگر کارها را نیز انجام دهید. مشابه همین برای یک بازاریاب محتوا صدق می‌کند. شما مستقیما و لزوما نمی‌توانید ترافیک بازیدکنندگان را تبدیل به آن چه می‌خواهید کنید. حداقل به یقین می‌توان گفت این امر در آن نوع بازدید صدق نمی‌کند. بنابراین، دلایل زیادی وجود دارند که بخواهید دیگر انواع کلمات کلیدی را هدف قرار دهید، و به همین دلیل ادوردز شما را به مسیری اشتباه هدایت می‌کند.

1- محدوده ادوردز گسترده و تقریبا بلااستفاده است
اول از همه، ادوردز این محدوده و همچنین امتیاز این رقابت را به شما نشان می‌دهد. بیشتر سئو کارهایی که می‌شناسم -حتی گروه‌های باهوش- هنوز از فرآیند ادوردز گذر نکرده‌اند، و این باعث منحرف شدن آن‌ها می‌شود.
بنابراین، اکنون درباره آن چه اتفاق افتاده است، صحبت می‌کنیم. من برای "نور و طراحی آن" جست‌و‌جویی را انجام دادم و گوگل ادوردز پیشنهاداتی را به من ارائه داد. این قابلیت در بخش برنامه‌ریزی کلمه کلیدی از ابزار وجود دارد. لذا با این سه کلمه کلیدی شروع کردیم: "انواع نور"، "طراحی نور"، و "مشاور نور".


قسمتی از تخته 


اما من بعد از مدتی جست‌وجو فهمیدم که این نوع جست‌و‌جو به درد نمی‌خورد. محدوده‌ای بین 10 تا 100 هزار و حتی 1 تا 10 هزار نیز مقدار زیادی است؛ و در این بین رقابت خیلی کم است، خیلی خیلی کم. این فقط به درد مبلغانی می‌خورد که به دنبال کمیت می‌باشند. تنها چیزی که در این اتفاق به چشم می‌آید، همین است. اگر افراد خیلی خیلی زیادی کلماتی کلیدی را در ادوردز جست‌وجو کنند، این مقدار خیلی زیاد خواهد شد.
اما به عنوان مثال، برای "انواع نور"، هیچ کس، هیچ پیشنهادی نداده بود، اما برای "مشاور نور" تنها چند نفر اندک پیشنهاد داده بودند. لذا من فهمیدم که چرا میزان رقابت کم است. دلیل آن کافی نبودن دانه‌بندی (granularity) است یا این که گوگل داده‌های دقیقی را به من نشان نمی‌دهد. این‌ها خیلی گیج کننده‌اند.
بهرحال "انواع نور" با این که هیچ جا در گوگل برای آن تبلیغاتی نشده است که با یک کلیک پرداخت صورت بگیرد، اما رنکینگ آن در نتایج سئو بسیار مشکل است. فکر کنم که من به امتیاز دشواری کلمه کلیدی نگاه کردم، مقدار چیزی حدود 60 یا حتی کم‌تر 70 بود، چرا که سایت‌های خیلی قوی‌تری هم بودند. یک اسنیپت در بالا نمایش داده شده بود. حوزه‌ها و دامنه‌هایی که در حال رنکینگ بودند، نیز کارشان را خوب انجام می‌دادند. بنابراین، رنک‌دهی به این کلمه کلیدی کار سختی خواهد بود، و هنوز نیز رقابت کم است، اما چیز درستی به شما نمی‌گوید. داستان را درست تعریف نمی‌کند، به همین خاطر شما ممکن است هم در زمینه رقابت و هم در زمینه جست‌وجوهایی که ماهانه انجام می‌دهید، دچار گمراهی شوید.

2- ادوردزها و حتی گوگل ترندز در واقعیت مرتب‌سازی ندارند
خیلی بد شد! ادوردز به خودی خود در واقعیت مرتب‌سازی ندارد. در ادامه منظورم را برایتان توضیح خواهم داد.

قسمتی از تخته
 
حال بیایید به گوگل ترندز نگاهی بیاندازیم، خب، آن یک ابزار بسیار عالی ست. درباره‌اش با شما صحبت خواهم کرد. زمانی که من"طراحی نور"، "مشاور نور" و "انواع نور" را بررسی کردم، نموداری فصلی به دست آوردم. اما در سمت چپ آن حجم متوسط کلمات کلیدی در مقایسه با یکدیگر نشان داده شده است: 86 برای "طراحی نور"، 2 برای "مشاور نور" و 12 برای "انواع نور". حال شما به من بگویید یک عدد 43 برابر دیگری و یک عدد 6 برابر عدد دیگر است، و تمام این‌ها هم صحیح می‌باشند.
ریاضی فقط در بعضی از شرایط خاص جوابگو است. شاید یک کلمه 1.000 بار جست‌وجو شده باشد و کلمه‌ای دیگر 12.000 هزار بار، که از نظر فنی در محدوده 10 کا قرارش می‌دهد و اگر 86.000 باشد، می‌شود 43.000. کاری کردیم که ریاضی جواب بدهد. اما اگر آن را 2.000 یا 3.000 تغییرش دهید، دیگر عددی اضافه نمی‌شود. بدتر شد. زمانی که ادوردز درباره داده عملکردی دقیق می‌شود، همه چیز عجیب و غریب می‌شود و دیگر چیزی سرجای خودش مرتب نیست.
بنابراین، کاری که من کردم این بود که گروه‌هایی تبلیغاتی ایجاد کردم؛ چرا که در ادوردز برای این که داده‌های جست‌وجوی دانه‌ای بیشتری بگیرید، باید گروه‌های تبلیغاتی ایجاد کنید و آن‌ها را مورد بازبینی قرار دهید. این بخش بازبینی گروهی است که برای تبلیغاتم ایجاد کردم. من گروه‌های تبلیغاتی را تنها با یک کلمه کلیدی ایجاد کردم و لذا می‌توانستم حجم دقیقی از داده را به دست آورم و سپس آن قدر پیشنهادم را زیاد کردم که دیگر هیچ کس نمی‌توانست روی دست پیشنهاد من بلند شود.
 

قسمتی از تخته
اگرچه که معلوم نبود این در تمام جست‌وجوها به کار می آید یا نه. اما جالب اینجا است : 25.00 دریک روز، 330 در یک روز، 4 در یک روز. 4 بار در روز و در ماه که 30 روز است می شود 120! حتی در محدوده 1.000 تا 10.000 هم نیست. فکر نکنم درست باشد. چرا که اصلا معنی نمی‌دهد.
چه اتفاقی افتاده است؟ مشکل بر سر "انواع نور" است. گوگل می‌داند که به گونه‌های بیشتری می‌توان این جست‌وجو را انجام داد. حتی به اندازه هزاران روش. اما چرا این عدد این قدر کم شده است؟ مقدار آن کم است چون گوگل خیلی به ندرت برای یک کلمه کلیدی تبلیغات نشان می‌دهد، به همین خاطر است که من زمانی که صحبت می‌کردم، هیچ تبلیغاتی برای کلمه کلیدی ندیدم. خیلی گمراه کننده است.
اگر از ادوردز داده می‌گیرید و تلاش می‌کنید که آن را به کمپین سئوی خود اعمال کنید، کمپین ارگانیکتان، کمپین بازاریابی محتوایتان و خودتان گمراه شده‌اید. اگر چنین عددهایی را دیدید که مستقیما از ادوردز آمده‌اند، بدانید که سخت در اشتباهید. خیلی گمراه شده‌اید و کمپین خود را دور بیاندازید.
شاید تصمیم بگیرید که حول محتوایی نظیر "انواع نور" سرمایه گذاری نکنید، اما این یک منبع و گنجینه خوب است. این می‌تواند مناسب‌ترین کلمه کلیدی برای شما باشد و در حال اختصاص دادن حجم جست‌وجو بیشتری به خود است. ما آن را دقیقا در همین جا می‌بینیم. در گوگل ترندز، که داده‌هایی واقعی را به ما نشان می‌دهد، و می‌توانیم اطلاعات جریان کلیکی خودمان را برگردانیم که در موز هم همین کار را کردیم.

3- ادوردز کلمات کلیدی را با هم ترکیب می‌کند که مورد هدف جست‌وجو نیست.
شماره سه، یک مشکل دیگر، گوگل با کلمات کلیدی سر جنگ دارد. لذا وقتی که من جست‌وجو می‌کنم و کلمات کلیدی را به لیست اضافه می‌کنم، با این که خیلی محتاطم و آن‌ها را دستی تایپ می‌کنم و دقیقا از یک کلمه کلیدی استفاده می‌کنم، گوگل سه نوع زیر را با هم در نظر می‌گیرد "انواع نورها"، "انواع نور"، و "انواع روشنایی" و همه را با هم مخلوط می‌کند که کار اشتباه و عصبانی کننده‌ای است.

قسمتی از تخته
 
چرا عصبانی کننده است؟ چون "انواع نور" به نظر من یک جست‌وجو است که به فیزیک مربوط می‌شود. شما نتایج زیادی را می‌بینید از انرژی گرفته تا هر چیز دیگری. آن‌ها طول موج‌ها و محدوده روشنایی را برای طیف دید به شما نشان می‌دهند. "انواع نورها" نشانگر چیست؟ آن انواع نورهایی را نشان می‌دهد که می‌توانید در خانه یا اداره‌تان استفاده کنید. و "انواع روشنایی"، وسایل طراحی نور، و چیزهایی که یک مشاور روشنایی ممکن است به آن علاقه داشته باشد را نشان می‌دهد. لذا این سه نوع متفاوت از نتایج که ادوردز همه آن‌ها را باهم مخلوط کرده مرا واقعا عذاب می‌دهد.

4- ادوردز در صورتی که فکر کند هدفی تجاری پشت تبلیغ نیست، پیشنهادات مربوط به کلمه کلیدی را نشان نمی‌دهد.
شماره 4، نه تنها در این مورد، بلکه زمان‌های زیادی است که درون ادوردز جست‌وجو می‌کنید و آن‌ها پیشنهاداتی که شما به دیدن آن‌ها بیشتر علاقه‌مندید را نشان نمی‌دهند. لذا وقتی برای "طراحی روشنایی" جست‌وجو کردم، گوگل اصلا به من -اصلا نتوانستم هیچ جا در جست‌وجو آن را پیدا کنم، حتی با این که چند مدل کلمه کلیدی را تغییر دادم- "انواع نورها" یا "انواع روشنایی" را نشان نداد.
چرا؟ فکر کنم دلیل آن مشابه قبل است، چون گوگل فکر می‌کند که این تبلیغات دارای هدف تجاری نیستند. ادوردز هم همین اعتقاد را دارد. لذا به مشتریان ادوردز چیزی نشان نمی‌دهند، چرا که بعدا ممکن است روی آن‌ها پیشنهادی بیاید. بنابراین، گوگل (1) خیلی کم آن‌ها را نشان می‌دهد (2) بازده آن تبلیغات پولی نسبت به هزینه‌اش ضعیف می‌شود. چه اتفاقی برای مبلغان می‌افتد؟ آن‌ها خودشان را برای انتخاب کلمه کلیدی اشتباه سرزنش نمی‌کنند. آن‌ها گوگل را مقصر می‌دانند که ترافیکی را به آن‌ها اختصاص نمی‌دهد و به همین دلیل از گوگل خارج می‌شوند.
بنابراین، اگر در سئو فعالیت دارید، یا بازاریاب محتوایید، یا می‌خواهید از این چیزها سردربیاورید، ادوردز بدترین موتور پیشنهادی است. پیشنهاد من این است که به ابزارهای دیگری اعتماد کنید.

در عوض:
چند مورد را من در اینجا آورده‌ام. من به شدت طرفدار "جست‌وجوگر کلمه کلیدی موز" هستم، و یکی از طراحان آن نیز می‌باشم. Ahrefs نیز با همین هدف کمی بعد منتشر شد که خیلی خیلی خوب است. SEMrush نیز یک محصول باکیفیت است. پیشنهادات آن‌ها را بیشتر دوست دارم، با این که از داده‌های کلمه کلیدی ادوردز استفاده می‌کنند. شاید در آن جا هم داده‌های کمی گمراه کننده باشد. کمی برای استفاده از آن به شما اخطار می‌دهم.
گوگل ترندز، باید بگویم که واقعا گوگل ترندز را دوست دارم. دقیقا نمی‌دانم چرا گوگل اطلاعاتی دقیق را در آن جا در اختیار می‌گذارد، اما از آن چه که دیده‌ام می‌شود گفت به نسبت خوب است. اگر جست‌وجوهایی را در گوگل ترندز انجام می‌دهید، خودتان را به چالش کشیده‌اید، تنها اطمینان حاصل کنید که درست تایپ کنید، عبارت جست‌و‌جویتان مناسب باشد، حواستان به لیست‌ها یا عنوان باشد. عناوین و لیست‌ها در گوگل ترندز متراکم می‌باشند، و چند کلمه کلیدی متفاوت را در یکی ادغام می‌کنند.
اگر می‌خواهید خیلی خیلی دقیق باشید، مشکلی نیست که به سراغ کمپین ساده ادوردز بروید و چالش این جا است که ممکن است گوگل تبلیغات شما را نشان ندهد، شما نیز نخواهید فهمید چند بازدید بالقوه را از دست داده‌اید و دلسرد می‌شوید.
ادوردز امروزه از ابزار پرداخت با یک کلیک (PPC) و سئو استفاده می‌کند، و یک ابزار بازاریابی محتوا به نوعی حکم جعبه سیاه را دارد. من واقعا آن را توصیه نمی‌کنم. اگر می‌دانید چه می‌کنید و تنها می‌خواهید الهاماتی دریافت کنید، مشکلی ندارد، اما بهتر است به ابزارهای دیگری جز ادوردز اعتماد کنید. بعضی از این ابزارها رایگانند، و بعضی‌ها پولی، اما تمام آن‌ها از ادوردز بهترند!

بسیارخوب. ما منتظر نظرات همه شما خواهیم بود و هفته آینده با نسخه دیگری از تخته سفید جمعه باز می‌گردیم. مراقب خودتان باشید.

https://moz.com/blog/unreliable-google-adwords-keyword-volume

این ترجمه اختصاصی برای لرنو وب است و هرگونه کپی و استفاده از متن این ترجمه بدون اجازه لرنو وب خلاف قوانین ایران بوده و پیگیری می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقاله های مرتبط

مدرک ادوردز بین المللی و فنی حرفه ای ایران - تبلیغات گوگل ادز

ctr چیست و راه های افزایش آن

حذف برچسب mobile friendly در نتایج گوگل

گوگل هوشمند جدید چطور شما را نابود میکند؟

مشخصات نویسنده
نام نویسنده : محسن کریمی
محسن کریمی هستم . مدیرعامل شرکت ایفا نت و مدیر لرنو وب . تمام سعیمان در لرنو وب این است محتوایی بسیار با کیفیت و بی نظیر به شما ارائه کنیم.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

noavatar
# ahmad
خیلی جالب بود تا حالا نمی دونستم :(
پاسخ دادن

آخرین آزمایش های لابراتوار

آزمایش یکآزمایش شماره یک :

تاثیر موقعیت کیورد در عنوان

 

آزمایش دوآزمایش شماره دو:

url فارسی یا url انگلیسی ؟

 

آزمایش سهآزمایش شماره سه:

تاثیر چگالی کلمات کلیدی

دوره های پر طرفدار

آموزش تولید محتواآموزش سئوآموزش طراحی سایت

دوره های آموزش سئو

 لرنووب،آکادمی لرنووب،لوگو

دوره هایی که در لرنو وب برگزار می شود از حرفه ای ترین دوره های تخصصی آموزش سئو در ایران است که به جای مفاهیم تئوری , تجربیات تخصصی به شما آموزش داده می شود .این دوره ها با همکاری آموزشگاه سئو لرنووب و موسسه پارسه طراحی شده اند. و پس از اتمام مدارک معتبری از فنی حرفه ای , ایزیران وزارت دفاع و ... ارائه می گردد . دوره های دارای 3 ماه پشتیبانی مشاوره سئو هستند و تا تبدیل شدن شما به یک سئوکار حرفه ای شما را تنها نمیگذارند .  سایر توضیحات 

گپی با متخصصین

گپی با متخصصین

معرفی اعضای اصلی تیم لرنو وب


مدیر بخش سئو

سعید مختاریسعید مختاری

مدیر بخش برنامه نویسی

حسین اکبریحسین اکبری

مدیر بخش لینک بیلدینگ

ایمان صدیقیایمان صدیقی

مدیر بخش محتوانویسی

آدرس و شماره تماس لرنو وب


? آدرس دفتر امور قراردادها و کلاس های خصوصی :

تهران - م جمهوری . خ جمهوری . بعد از باستان . پ 1488 .                                  طبقه اول - واحد 2

? آدرس دفتر ونک , کلاس های عمومی :

تهران میدان ونک، ابتدای ملاصدرا، طبقه 3، واحد 8

? آدرس شعبه اراک : میدان شورا ، مجتمع خاتم - واحد 3

facebook instagram twitter youtube linkedin